Bojíte se skla?

Zkuste se mnou mozaikovat 😉 

      Možná jste si už několikrát říkali, že byste chtěli zkusit něco tvořit, a přemýšleli jste, do čeho se pustit a jaký materiál zvolit. Při představě, že by to mohlo být sklo, vám ale hned začaly naskakovat myšlenky a obavy jako:

  • „a není to tak trochu nebezpečné? Sklo je ostré a pak ty střepy…“

  • „nebylo by lepší pracovat raději s něčím příjemnějším do ruky? …třeba s textilem, přízí nebo papírem?

  • „ se sklem asi jen tak doma dělat nejde, na to musí být sklenáři – odborníci…“

  • „ to musí trvat hrozně dlouho se tohle naučit“

  • „ na to bude asi potřeba spousta speciálního nářadí, vybavení bude drahé“

  • „ a kde jako mám vzít to sklo?“

Co když vám teď ukážu, že to všechno jsou jen předsudky? Že se sklem se můžete naučit tvořit raz dva?

 

Pojďme se na to podívat pěkně bod po bodu:

 
1) SKLO JE NEBEZPEČNĚ OSTRÉ

     Ano, je nesporně pravda, že je sklo ostré, dokud není opracované, tedy pokud mu nesrazíme hřebínek ( 🙂 rozuměj hrany).

Pokud jste někdy byli ve sklenářství, asi jste si všimli, že sklenáři pracují v rukavicích. Je to pochopitelné, když manipulují s velkými tabulemi skla nebo zrcadel, a při přenášení by jim v případě sklouznutí mohly rozříznout celou dlaň.

Při mozaikovém (nebo i fusingovém) výtvarničení ale takové velké kusy skla zpracovávat nemusíme. Alespoň pokud nám kamion nepřiveze velkou zásilku skleněných tabulí z velkoskladu :-D.

Sklíčka si snadno a bezpečně naporcujeme i bez rukavic.

Ukážu vám, jak na to.

Při manipulaci s tak malými kousky skla poranění opravdu téměř nehrozí. Pro bezpečnost je ale přece jen něco málo potřeba a souvisí to s bodem 3).

 
2) NEBYL BY LEPŠÍ NĚJAKÝ MĚKČÍ MATERIÁL?    

     Jak pro koho. Já osobně například taky miluji textil, jako malá jsem se naučila trochu šít, plést i háčkovat, zkoušela jsem i kůži apod. Barvy a vzory látek stále hodně obdivuji. Ale se sklem je to jiné. To je vášeň.

Zkuste si takový malý test: postupně si představujte práci s různými materiály, které vás napadnou, a pozorujte, jak se u toho cítíte. Jestli zažíváte větší euforii a rozjezd fantazie u jiného materiálu než je sklo, pak už dál nečtěte. (Ba ne😉, klidně dočtěte do konce ). Vyhledejte si na internetu informace o tvorbě s vaším vyvoleným materiálem. Pro mě je to bezkonkurenčně SKLO.

 
3)TOHLE NEJDE DĚLAT V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH

     Tahle obava je zbytečná, když se předem trošku připravíme. Co je dobré si předem rozmyslet, je prostor pro tvorbu, kde chcete pracovat se sklem. Měl by být rozhodně oddělený od místností běžného pohybu členů domácnosti.  Už proto, že při štípání skla budou sem tam odletovat více či méně drobné střípky. Tak abyste je neměli všude po bytě, případně ještě hůř v čaji nebo kávě (nikdy nemějte při práci poblíž hrnek s nápojem bez víčka!)

Ideální je samozřejmě samostatná místnost – dílna, je ale jasné, že ne každý má takovou možnost. Můžete si ale vyhradit například koutek místnosti, kde budete mít pracovní stůl a skřínku na potřeby, a tento prostor oddělit nějakou zástěnou či závěsem. Když se při vstupu do tohoto koutku budete i přezouvat a po práci vždy pečlivě zametete nebo vyluxujete podlahu, můžete bez obav mozaikovat kdekoliv. Já jsem například začínala v odděleném prostoru naší zimní zahrady, než jsem měla vlastní dílnu.

 
4) URČITĚ TRVÁ DLOUHO SE TO NAUČIT

     Naučit se řezat a tvarovat dílky skla do mozaiky se naučíte za pár hodin. Základy jsou podrobně vysvětleny v mém e-booku, je zdarma ke stažení. Na základní výcvik vám stačí jedno odpoledne. Jistotu a lehkost získáte praxí, ale věřte, že začnete mozaikovat hned.

Navíc se vám tahle dovednost může skvěle hodit, kdybyste se časem rozhodli pustit do tvorby vitráží nebo třeba lehaného skla – fusingu.

 
5) SPECIÁLNÍ NÁŘADÍ BUDE DRAHÉ

     I toto je omyl. Stačí vám 3 základní kousky nářadí , které vůbec nejsou nákladné a jsou také samozřejmě popsány v mém e-booku. S jejich nákupem se vejdete do 1000,- Kč.

 
6) A KDE TEDY MÁM VZÍT TO SKLO?

     Pro nákup skla na mozaiky – tedy barevného vitrážového skla existuje více zdrojů. Já nakupuji většinou ve velkoskladu fy TGK ve Skalici u České Lípy a jezdím tam osobně, abych si vybrala barvy skel pro konkrétní projekty v reálu. Tato firma nabízí i veškeré nářadí a doplňkové potřeby (pro mozaiku, fusing i Tiffany vitráže) a má prodejnu také v Praze. Na internetu snadno vyhledáte.

Pak občas nakupuji přes některé e-shopy (i zahraniční) ale to se spíše týká některých materiálů pro fusing. E-shopy u nás až na výjimky většinou tak jako tak odebírají zboží od fy TGK.

Pokud byste se nechtěli zaobírat řezáním skla, pak je nejjednodušší koupit si nebo objednat už hotové mozaikové dílky – čtverečky (existují z různých materiálů, nejen skleněné) v nějakém tvořivém hobby obchodě či e-shopu, je jich opravdu nespočet.

Další možností je využít nákupu zbytkových množství obkladové mozaiky v obchodech s dlažbou a obklady. Cenou za pohodlí je ale omezená barevná škála a nemožnost vytvářet si vlastní tvary.

 
PODTRŽENO, SEČTENO

     Teď už tedy víte, že tvořit se sklem je pohoda a radost a nic vám v tom nebrání. Pusťte se do toho a napište mi pak na facebookovou stránku nebo do komentáře pod článkem, jak vám to šlo, nebo pošlete foto vašeho výtvoru. Můžete se také přidat k facebookové skupině „Mozaiková dílna“, kde se vzájemně inspirujeme, řešíme technické i netechnické otazníky kolem mozaiky a chlubíme se svými výtvory.

Ještě máte pochybnosti?  Nebo si nechcete zatím nic pořizovat, když nevíte, jestli pak budete v tvorbě pokračovat? Raději byste si to nejdřív vyzkoušeli?

V tom případě se mrkněte sem a pojďte si dát třeba nejdřív „ochutnávku“ ve formě workshopu, případně si vyberte kurz v délce trvání podle chuti.

Těším se na vás ve studiu a přeji vám hodně radosti z tvorby

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *