Fusing

Fusing je starověká technologie, v dnešní době znovu objevovaná a získávající moderní rozměr.

Výraz fusing je převzatý z angličtiny a vyjadřuje proces fúze čili splynutí, v tomto případě vrstev a kusů skla. V češtině se tato technika označuje jako spékané sklo nebo také lehané sklo.

Podstatou je skládání a vrstvení připravených kousků skla k sobě a jejich následné tavení na teploty pohybující se kolem 800°C. To se děje ve fusingové peci podobné jako jsou ty na výpal keramiky. Dojde tak ke spojení skel, doslova jejich spečení, splynutí …proto „spékané“ sklo.

Tavená hmota se spojuje v nových barevných kombinacích a tvarech, aby se po řízeném chladnutí stala zcela novou formou designových objektů.  Polotovary se pak ještě dále mohou tvarovat pomocí fusingových forem, do kterých si sklo doslova lehne a vytvaruje se podle nich … proto „lehané“ sklo.

Obdivuji užité umění, to starodávné i moderní, a fusing je technologií, která dokáže funkci a design výrobku velmi elegantně i moderně naplnit. Fúzované (spékané) sklo je úžasný materiál, poskytující nekonečné technické výzvy a kreativní možnosti.

Pokaždé si užívám chvíle údivu a okouzlení při dalším otevření pece, kdy objevuji nový výsledek na mé tvořivé cestě se sklem.

Můžete se dozvědět více

Pokud se chcete o druzích skla a tvorbě technologií fusingu dozvědět více nebo byste si tvorbu vlastnoručně vyzkoušet, mám pro vás nabídku kurzů a workshopů, na kterých se můžeme setkat osobně a vše vás krok po krůčku naučím.

Ještě než se přihlásíte (nebo hned poté), doporučuji stáhnout si eBook zdarma. Dozvíte se v něm o základech řezání a další přípravě skla, a to jak pro fusing, tak i pro jiné techniky tvorby. Budete tak mít skvělý náskok pro rychlý a úspěšný začátek.

Upozornění: všechny kurzy Studia Mimoosa jsou aktuálně pozastaveny!

 
Zakázková práce

Pro ty z vás, kteří si netroufáte na vlastní tvorbu ze skla nebo to zkrátka jen není váš šálek čaje, mohu nabídnout vytvoření fusingového výrobku na zakázku – na míru vašemu prostoru, umístění, představě o konkrétním předmětu.

Detailní informace získáte tady