Kdo je Mimoosa

 Ing. Martina Šrýtrová

    … výtvarnice mozaikářka a fusingářka,

milovnice skla, barev, světla a užitého designu

Proč Mimoosa ?

Tohle jméno (dovolím si říct umělecké) vzniklo jako spojení dvou významů. Dílem po drobné přesmyčce z mé dlouholeté přezdívky a dílem díky tomu, že celkem přiléhavě vystihuje stav mého tvůrčího rozpoložení.

Ráda se liším od ostatních a jsem tedy tak trochu mimo … hlavní módní proudy, zažitá pravidla, prostě mimo osu … nebo se o to alespoň snažím 🙂 . Pod touto značkou tvořím od svých úplných začátků …

… jsem

 

 
Můj cíl

Mým cílem je vytvářet ze skla krásné a jedinečné kousky pro domov, pro každodenní užitek a radost a předávat tyto dovednosti dalším lidem, kteří chtějí popustit uzdu své kreativitě.

 
 

MŮJ PŘÍBĚH

 
Můj barevný svět ze střípků

Miluji mozaiku a spékané sklo. Mám ráda design a tvoření věcí, které jsou tak trochu jiné a zároveň nejen pro potěchu oka, ale také k užitku. Jsem nadšená, že jsem objevila a ovládla výtvarnou techniku, která není až tak obvyklá, a že tak mohu všem, kteří touží zkusit něco nového, nabídnout snadnou cestu, jak se svou tvorbou odlišit.

Je to můj obrovský koníček, který mi současně pomáhá v odreagování od všedních starostí a stereotypů. Je to můj prostor pro seberealizaci a vybití tvůrčího přetlaku. Těším se pořád jako malé děcko, jak to bude vypadat, až přilepím další sklíčko do mozaiky, až znovu otevřu víko pece a zas užasnu nad výsledkem dalšího kousku dobrodružství jménem sklo.

Cesta od textilu ke sklu

Jako malá jsem sedávala u babiččina šicího stroje a sledovala kouzlo, jak se pod jejíma rukama z kusu barevné látky rodí něco, co se dá obléknout a nosit. Byla jsem fascinována procesem vzniku věci z kusů materiálu. Postupně jsem sama začala zkoušet vytvářet různé doplňky podle vlastní fantazie, až to chvíli vypadalo, že ze mě bude textilní návrhářka. Dokonce jsem se rozhodla studovat technologii textilu na vysoké škole.

Praxe mě sice nakonec odvála do úplně jiného oboru, ale ruční tvorba a záliba v designu a barvách mě neopustila.  Až jsem před 13 lety v nějakém “tvořivém” časopise zahlédla mozaiku ze střepů keramických dlaždic a krátce na to mě shoda okolností umožnila shlédnout mozaiky v Barceloně. V okouzlení jsem začala pátrat po technikách jejich tvorby, až jsem zjistila, že existuje barevné sklo. Úžasná hra barev a nekonečná variabilita tohoto nádherného materiálu mě naprosto uchvátila.  Byla jsem lapena.

 

Objevování skla a mozaiky

Tehdy jsem se rozhodla, že chci mít na terase nádherný mozaikový stolek.  Jenže o mozaice a o skle jsem nevěděla vlastně vůbec nic.

Začala jsem hledat nějaké informace a návody, jak na to.  Jenže jsem zjistila, že k této technice nejsou v tuzemsku téměř žádné ucelené podklady, kurzy velmi omezeně a zdroje, kde sehnat materiál a nástroje, neověřené. Tehdy jsem neměla ani možnost konzultace přes sociální sítě nebo zájmové skupiny, žádné totiž neexistovaly.

Přihlásila jsem se tedy na jediný mozaikový kurz zaměřený na sklo , který byl v té době dostupný,  a začala čerpat informace ze zahraničních webů a knih, které jsem si objednávala v angličtině.

Neměla jsem jinou možnost, než si vše postupně sama vyzkoušet a ověřit. Zničila jsem spoustu materiálu, investovala do spousty dobrého ale také nekvalitního a zbytečného vybavení, protože ne všechny informace z kurzů a knih byly správné, jak se v praxi ukázalo.

Metodou pokus – omyl jsem se učila postupy a objevovala různé zádrhele i vychytávky, jejichž počet ještě narostl rozšířením tvorby od mozaiky k fusingu.

   

Skleněný vesmír aneb někdy čas neexistuje

Přes všechny další od té doby absolvované kurzy se stále dá říci, že jsem amatér samouk, učím se pořád dál  a zdaleka nejsem u konce. A jsem tomu ráda. Pak totiž jistě vím, co funguje, mám to totiž vyzkoušeno. Mám bohaté zkušenosti získané dlouholetým objevováním, zkoušením  a praxí a vím, že ani neobvyklý projekt či zakázka mě nezaskočí. Díky nabytým znalostem si dokážu poradit a technicky zvládnout různé designové záměry. Čím dál více mě baví rozšiřovat své umění o nové zajímavé techniky.

Vytvářím skleněná mozaiková díla a originální fusingové kousky a pomáhám dalším lidem snadnou a rychlou cestou získat dovednosti, díky kterým jsou brzy sami schopni vyrobit nevšední doplňky pro domov za použití několika základních nenáročných nástrojů.

Tvorba ze skla je mou velkou radostí. Když pracuji ve studiu, jsem ve svém paralelním vesmíru a čas neexistuje.