Můj malý terasový stolek

Můj malý terasový stolek

Říkáte si, jak ta moje tvorba asi začala? Zajímá vás, jak se tak člověk dostane k práci se sklem a jak jsem se to vlastně naučila?

Tak se začtěte, teď vám to tady prozradím.

Kdysi jsem v jakémsi tvořivém časopise obdivovala mozaikové zahradní stolky. A usmyslela jsem si, že takový úplně malý a krásný mozaikový stolek chci na terasu a že si ho vyrobím.

A tak jsem začala pátrat po technice tvorby mozaiky, po materiálech a vůbec jsem chtěla mít celou tu technologii nejdřív nastudovanou a řádně zmáknutou.

Při tom jsem zjistila, že mozaika se samozřejmě dá dělat i z jiného materiálu než rozbitých dlaždiček, a hlavně jsem objevila barevné vitrážové sklo. Tak, a byla jsem lapena. Zářivost, pestrost a úžasná škála barev skla mě naprosto uchvátila a já věděla, že tohle je můj srdcový materiál.

No a teď vás asi tak trošku zklamu. Na malý terasový stolek pak jaksi nedošlo.

V té době jsme totiž měli u domu čerstvě postavenou pergolu a zrovna jsme se pod ní chystali vybudovat příjemné letní sezení s krbem pro grilování.

A já jsem si k tomu usmyslela, že tam chci mít rovnou kompletní letní kuchyni (ať netroškařím 🙂 ) se skříňkami pro uložení sezónního nádobí a hlavně s pracovní deskou, kde budu všechny ty dobroty chystat k servírování.

Ano, tušíte správně. Naprosto spontánně mě napadlo, že z mozaiky vyskládám celou pracovní desku mé letní kuchyně. A tak jsem se místo malého terasového stolku pro vypití ranní kávy pustila rovnou do projektu o velikosti 300 x 80cm. Vůbec jsem nepřemýšlela nad tím, že bych si snad měla lepení mozaiky vyzkoušet pro začátek na něčem menším.

Můj tvůrčí motor byl myšlenkou na to „veledílo“ nastartován a hnal mě dopředu.

Začala jsem s nákresy designu, zadala jsem výrobu rámu a nosné desky a v dílně jsem začala s přípravou a výběrem barevného skla. Bez zaváhání jsem se pustila do tvorby a za každou hodinu strávenou v dílně jsem jásala nad dalším kouskem vznikajícího barevného obrazu.

No a tohle je ona. Moje první velká mozaika vyrobená se zápalem, který mě neopouští a vrací se s každým dalším projektem.

  

Dnes už je to víc než 10 let, co tahle letní kuchyně slouží svému účelu. Odolává rozmarům počasí po celý rok a pořád je mozaiková deska krásná a funkční, pořád je hlavní designovým prvkem celé pergoly a předmětem obdivu všech návštěvníků a kamarádů, se kterými tu trávíme příjemné letní večery.

A malý terasový stolek? … no tak třeba na něj taky jednou dojde 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *